Portál ASOFYREZ

Co čekat od návštěvy veterinárního fyzioterapeuta

aneb jak se připravit a proč je zbytečné se bát

Máte doma zvíře, které se zotavuje po operaci, trápí ho bolesti nebo vidíte, že jeho pohyb a energie už není stejná, jako dřív? Možná se k vám dostala rada, že by nebylo od věci navštívit veterinárního fyzioterapeuta. Co si ale od takové návštěvy slibovat a jak vlastně může probíhat?

Návštěva u veterinárního fyzioterapeuta se od té u veterináře velmi liší. A právě proto se není třeba bát, ani když je váš mazlíček z návštěv u veterináře obvykle ve stresu. Fyzioterapie je jiná – klidnější, méně stresující a plná odměn. Zvíře si na ni často rychle zvykne. A co víc – mnohdy se na další setkání dokonce těší. Tak se pojďme společně podívat, jak taková návštěva probíhá, co obvykle obnáší a proč ruce veterinárního fyzioterapeuta mohou být to pravé, co váš mazlíček právě teď potřebuje.


Vstupní vyšetření psa, Zuzana Špetlová
Fotografie: Zuzana Špetlová, ZuzkaFyzioCani

První setkání: seznamka nejen se zvířetem

Než dojde na samotnou terapii, bude se chtít veterinární fyzioterapeut seznámit nejen s vaším mazlíčkem, ale i s jeho zvyky a denním režimem. Nebuďte proto zaskočeni otázkami typu: „žije pes v bytě nebo na zahradě?“, „kolik schodů denně váš mazlíček zdolává?“ nebo „máte doma ještě další zvířata?“. Fyzioterapeut potřebuje vědět co nejvíce informací o vašem společném soužití, aby mohl sestavit vhodný rehabilitační plán. Také bude chtít vidět veterinární zprávu a informace o aktuálním zranění nebo léčbě vašeho zvířete.

Každý terapeut má svůj vlastní styl a postup, ale první návštěva má většinou podobný průběh. Přiblížíme vám, co od ní očekávat. 

Nezapomeňte mu sdělit další důležité informace, které se vašeho mazlíčka týkají – jaké operace prodělal v minulosti, jestli dlouhodobě bere nějaké léky nebo netrpí alergií. Častou otázkou také bývá vaše očekávání od terapie. I díky tomu může být sestaven rehabilitační plán přesně na míru danému pacientovi. Trápí vás, že má vaše zvíře bolesti, nebo jste služeb veterinárního fyzioterapeuta vyhledali za účelem zvýšení kondice a fyzické zdatnosti zvířete?


Po podrobné anamnéze následuje vyšetření pohybu

Veterinární fyzioterapie se zaměřuje především na pohybový aparát – tedy svaly, klouby, šlachy, páteř a celkový pohyb zvířete. Proto by vás rozhodně nemělo zaskočit, že terapeut bude chtít vidět vaše zvíře během chůze, klusu nebo během změny poloh. V přirozeném pohybu zvířete se fyzioterapeut zaměřuje na drobné odchylky, které ale mohou naznačit mnoho o celkovém stavu psa. Bude si všímat věcí, jako je ztuhlost, kulhání nebo zatěžování jednotlivých končetin. Může vás také poprosit, abyste svého mazlíčka navedli k změně polohy – aby si sedl, lehl, vstal, nebo se otočil na bok.

Nemusíte se bát, že něco nezvládnete – terapeut vám vždy poradí, jak zvíře do jiné polohy navést, jemně a beze stresu.

Po úvodním zhodnocení se přistupuje k vyšetření palpačnímu, tedy za pomoci rukou. Podrobným prohmatáním vašeho zvířete terapeut zjistí, v jakém stavu jsou jeho svaly, kde na jeho těle se nachází ztuhlá místa a která místa jej nejvíce bolí. Také může posoudit, jestli zvíře nezatěžuje některou z končetin více než by mělo. Tato manipulace se obvykle provádí ve stoje, podle potřeby ale můžete být požádáni, aby si zvíře lehlo na bok. V takové poloze může terapeut detailněji posoudit i rozsah pohybu jednotlivých kloubů.

Palpační ošetření psa, Elen Konečná
Fotografie: Elen Konečná, Terapie Tlapkami

Fyzioterapie a rehabilitace zvířat, Klára Haklová
Fotografie: Klára Haklová, Refypet

Rehabilitační plán se staví na míru

Po podrobném vyšetření se přistupuje k sestavení rehabilitačního plánu. Ten je přizpůsoben na míru každému pacientovi, s ohledem nejen na anamnézu, ale i poznatky z vyšetření, věk pacienta, jeho povahu a životní styl. Zohledněny v něm jsou i vaše časové možnosti, protože aby byla terapie účinná, je zapotřebí nejen její pravidelnost (tedy další návštěvy fyzioterapeuta), ale také správně vedené cvičení v domácím prostředí. Vše vám ale terapeut předem vysvětlí, ukáže a do detailů s vámi předem probere.

Dobrý terapeut ví, že plán musí být nejen odborně správný, ale taky reálně zvládnutelný – aby vám péče doma dávala smysl a nepůsobila stres.

Mějte na paměti také to, že prvotní rehabilitační plán nemusí být konečný. V závislosti na zdravotním stavu zvířete a tom, jak na dosavadní terapii reaguje, se v průběhu sezení tento plán může měnit. To vám ale již konkrétně vysvětlí veterinární fyzioterapeut, který bude mít vaše zvíře v péči. 


Jak tedy psa (a sebe) připravit na první návštěvu fyzioterapie?

Nemusíte nic složitého chystat, ale pár drobností vám pomůže, aby se celá zkušenost nesla v pohodovém duchu – pro vás i pro vašeho psa:

  • Dvě hodiny před návštěvou veterinárního fyzioterapeuta zvíře nekrmte – bude se díky tomu lépe soustředit nejen na celé vyšetření, ale také se bude lépe motivovat za pomoci pamlsků.
  • Před vstupem do ordinace zvíře vyvenčete – pes nebude během vyšetření nervózní a nehrozí, že by došlo k nepříjemné nehodě.
  • Vezměte s sebou pamlsky, které má rád – pokud víte, že některé druhy pamlsků vaše zvíře miluje, vezměte je s sebou. Vlastní pamlsky si vezměte i v případě, že má zvíře potravinovou alergii nebo jiné omezení.
  • Mějte s sebou lékařskou zprávu a kontakt na vašeho veterináře – fyzioterapie probíhá ideálně ve spolupráci s ošetřujícím veterinárním lékařem. Pokud tedy máte lékařské zprávy nebo snímky z vyšetření, přibalte je s sebou. Stejně tak i telefonní kontakt na veterináře – může se hodit pro upřesnění detailů.
  • Stres nechte doma, přibalte si dobrou náladu – terapie se nese v přátelském duchu a vy strávíte příjemný čas se svým mazlíčkem. Pro vás oba to může být začátek nové cesty – k lepšímu pohybu, pohodě a většímu porozumění.
Fyzioterapie a rehabilitace zvířat, Markéta Šťukavcová
Fotografie: Markéta Šťukavcová, Refyvet